You are currently viewing Polskie firmy wchodzą na zagraniczne rynki i tworzą wspólny projekt

Polskie firmy wchodzą na zagraniczne rynki i tworzą wspólny projekt

Cornerstone Investment Management (wcześniej Cornerstone Partners), firma zarządzająca inwestycjami typu private equity, oraz Kartesia, europejska firma specjalizująca się w dostarczaniu finansowania, wraz z inwestorem branżowym Okechamp S.A. utworzą międzynarodowego gracza w sektorze grzybów hodowlanych.

Projekt, który już na starcie będzie generować przychody na poziomie 180 mln euro rocznie, jest wynikiem skomplikowanej, wieloetapowej transakcji, w której uczestniczyły cztery podmioty z różnych krajów. Jednym z kluczowych elementów jest projekt inwestycyjny w wysokości 80 milionów euro, którego celem będzie rozwój nowej platformy złożonej z aktywów holenderskich (spółka Greenyard Prepared Netherlands właściciel marki Lutèce) oraz aktywów polskich (Okechamp).

“Tworzymy polsko-holenderski holding, który stanie się światowym graczem na rynku grzybów hodowlanych – mówi Andrzej Klesyk, managing partner w Cornerstone Investment Management, który nadzoruje transakcję. – Cornerstone jest inwestorem, który nieustannie szuka atrakcyjnych okazji w sektorach o ogromnym potencjale rozwoju Tym razem dostrzegliśmy ten potencjał w branży grzybów hodowlanych, a konkretnie – w polskiej spółce Okechamp i w Greenyard Prepared Netherlands – właścicielu marki Lutèce. Nie wykluczamy też kolejnych akwizycji. “

To milowy krok dla naszej firmy” mówi prezes spółki Okechamp Leszek Ejsmont. –”Okechamp staje się globalnym graczem na rynku pieczarek przetworzonych, a dzięki wykorzystaniu synergii operacyjnych mamy szansę na zoptymalizowanie produkcji w obu podmiotach.”

Optymalizacja produkcji, dodaje Ejsmont, to nie tylko bardziej nowoczesne linie produkcyjne pozwalające na podniesienie efektywności, ale przede wszystkim rozwiązania zapewniające większy komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników.

Polska, z rocznym wolumenem ok. 340 tys. ton pieczarek rocznie, jest ich największym producentem – dotyczy to przede wszystkim dwóch najwyższych klas pieczarek, czyli zbieranych ręcznie i przeznaczonych na tak zwany rynek świeży. Drugim producentem w Europie jest Holandia, która produkuje ok. 300 tys. pieczarek rocznie i specjalizuje się w pieczarkach niższej klasy, zbieranych mechanicznie, a następnie wykorzystywanych do przetwórstwa.

“Z ogromnym entuzjazmem podchodzimy do wspólnego projektu. Wierzymy, że ta współpraca przełoży się na ekspansję naszego biznesu” – mówi Ewa Michalak, wiceprezes Okechamp ds. handlowych. – “Połączenie sił z holenderską spółką sprawi, że będziemy mogli znacznie rozszerzyć asortyment oferowanych przez nas produktów.”

“Okechamp is the entity that operates in the entire value chain – from compost and casing production to mushroom production and processing. Such vertical integration may become a source of numerous benefits in the future,” adds Piotr Pirogowski, OKECHAMP’s

CFO.

“Okechamp jest podmiotem, który działa w całym łańcuchu wartości – od produkcji kompostu i okrywy, po produkcję i przetwórstwo pieczarek. Taka integracja pionowa może w przyszłości stać się źródłem licznych przewag konkurencyjnych” dodaje Piotr Pirogowski wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy.

Okechamp, wspólnie z Cornerstone i Kartesią, zamierza inwestować w rozwój łańcucha wartości w Polsce, przede wszystkim w zwiększenie produkcji kompostu, a częściowo w zwiększenie uprawy pieczarek. Spółka planuje także inwestycje w usprawnienie produkcji w Holandii.

Przedmiotem zainteresowań Spółki jest także otwieranie nowych obszarów, jak innowacje produktowe i nowe kategorie produktów. Jednym z pomysłów jest produkcja koncentratów białkowych oraz uprawa innych grzybów z przeznaczeniem na produkty zastępujące mięso.

O Cornerstone Investment Management

Firma Cornerstone Investment Management, założona w 2001 r. przez Przemysława Krycha, to jedna z wiodących w Europie Środkowo-Wschodniej firm zarządzających inwestycjami typu private equity. Zatrudnia wybitnych specjalistów, a jej celem strategicznym jest wyszukiwanie potencjalnych okazji inwestycyjnych, które inwestorom przyniosą długoterminowe zyski. Dlatego Cornerstone wybiera projekty o ogromnym potencjale, odporne na zmienne warunki ekonomiczne i rynkowe.

Firma może się pochwalić inwestycjami w sektor nieruchomości, outsourcing IT, operatorów kablowych, sektory energii odnawialnej, medyczny, a także usług finansowych. Spravia – poprzednio Budimex Nieruchomości, LUX MED, Avenga, ProService Finteco i Griffin Real Estate potwierdzają potencjał i wszechstronność, jakie Cornerstone Management Investment oferuje swoim inwestorom.

Więcej informacji: www.cornerstone-im.com

O Okechamp S.A.

Firma Okechamp S.A. specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości podłoża do produkcji pieczarek, wysokiej klasy świeżych pieczarek do przetwórstwa. Ponadto zajmuje się przetwórstwem innych warzyw z całego świata. Firma sprzedaje swoje produkty w krajach na sześciu kontynentach. W 2020 roku obroty grupy wyniosły 64 mln euro. Firma jest właścicielem rozpoznawalnej wśród klientów marki Ole!

Więcej informacji: http://www.okechamp.pl

Kontakt:

Cornerstone Investment Management:

Andrzej Cytrycki, Public Relations Manager

T: +48 501 13 14 17

E: acytrycki@cornerstone-im.com